Rezerwacja
61 282 37 89

KONFEDERACJA BRODNICKA

Brodnica 21 kwietnia 2003

Konfederacja Brodnicka w obronie wiary i porządku w Rzeczpospolitej

Piętnastego sierpnia 1999 ego roku, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, miało miejsce w Brodnicy spotkanie Instytutu Lecha Wałęsy, na które przygotowałem następujący tekst:

Ścieżki refleksji do „Credo gospodarczego”

Brodnica 15/08/1999

Kiedy Polacy, ”Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele walczyli o wolność czy tak naprawdę zdawali sobie sprawę o co walczyli i jakie będą następstwa tego zwycięstwa? Uwolnić się od sił zewnętrznych było oczywiste. Wyzwolić wolność indywidualną to coś bardziej skomplikowanego. Wolność indywidualnego wyboru to demokracja, odpowiedzialność za siebie i za innych, wolność przedsięwzięcia, to koniec władzy od góry, to koniec decydowania przez innych o naszym życiu i przyszłości,to ten wielki skok do wody, w którym mamy tylko jeden wybór: nauczyć się pływać lub utonąć.

Wielu nie może sobie z tym poradzić i ich trzeba wspierać.

Do tego dochodzi syndrom powięzienny: lęk życia na wolności, brak zaufania w siebie i innych, nadmiar formalizmu nad treścią, nadmiar regulacji życia indywidualnego.

Błędy gospodarki komunistycznej doprowadziły niektóre kraje do ruiny a system do upadku.

Nie ma drogi powrotnej do tego systemu. Wszędzie na świecie sprawdza się gospodarka rynkowa, ale tam gdzie istnieją instytucje, mechanizmy prawne, zaufanie i równość szans dla większości. Polska musi jak najszybciej te warunki utworzyć.

Dla nas świat kapitalistyczny wygląda okrutny, bo faworyzuje najmocniejszych, ale ma on też swoje zalety, bo motywuje do sukcesu, jakości, inicjatywy i kreatywności. Jest to świat ludzi dorosłych. Jest nieprawdą, że w tym świecie, aby osiągnąć sukces trzeba mieć pieniądze. Wielu tworzy fortuny zaczynając od niczego, ale tam system i mechanizmy gospodarcze takie wysiłki wspierają. Jest to świat, w którym trzeba nauczyć się liczyć, przewidywać, promować swoje racje, umieć sprzedać swoje produkty czy pomysły. Do tego Polacy byli bardzo źle przygotowani, a dziś mechanizmy gospodarcze i wiara do ludzi bardzo ograniczone.

Dzisiaj Polska jest otwarta na konkurencje międzynarodową a nie jest do niej przygotowaną. Polacy tylko grzecznościowo są uważani za równych partnerów do biznesu. Tak naprawdę tylko niewielu zdaje sobie sprawę z zagrożenia, które miały okazję posmakować niektóre kraje rozwijające się, które zostały całkowicie wykorzystane i obezwładnione przez oportunizm kapitalizmu, przekupność elit politycznych i brak profesjonalizmu.. Polska tym razem pozwolić na to nie może. Aby być równi innym musimy być lepsi, aby bronić swojego musimy wiedzieć, czego chcemy, znać nasze punkty słabe jak i mocne. Musimy określić nasze wartości, a nie musimy robić jak inni póki możemy sobie na to pozwolić. Obawa przed kapitałem obcym wynika z naszego poczucia słabości. Przed nadużyciami dysponujących kapitałem można się tylko obronić przez zwiększenie naszej kompetencji.

Gospodarka socjalistyczna, sterowana od góry nie sprawdziła się i doprowadziła do absurdów, z których cierpimy do dzisiaj. Cała piramida myślenia została odwrócona do góry nogami. Postarajmy się ją odwrócić definiując krok po kroku podstawowe koncepty, ustawiając je w kolejności, co do ich ważności, na podstawie naszej wiary, pojęcia wartości, o które walczyliśmy; spróbujmy znaleźć tę płaszczyznę, z którą większość powinna się zgodzić.”

Od tego czasu minęły prawie cztery lata, przez które nie udało się dużo osiągnąć w uzdrowieniu Państwa, ani po lewej ani po prawej stronie. Dlaczego?

Wyzwolenie Polski, które nastąpiło w latach dziewięćdziesiątych jest stopniowo marnowane.

Łatanie dziur, marnotrawstwo, brak wizji i strach prawdy pchają nas do tyłu.

Nie potrafimy wyzwolić z siebie tego poczucia wolności, które pozwalałoby nam reagować przeciwko zagrożeniom zewnętrznym jak i wewnętrznym. Jak więźniowie, których wypuszczono na wolność, którzy nie potrafią do niej się przyzwyczaić, tak i my oglądamy się dalej za swoje ramie, jesteśmy dalej zastraszeni, aby bronić prawdy, naszych praw i naszej przyszłości, bo przetrącono nam kręgosłup i nie mamy wartości, na które się powoływać?

W to, co jest nam przekazywane, nie ufamy albo nie rozumiemy. Albo język jest niezrozumiały albo źródła nie wiarygodne. Poddajemy się populistycznym hasłom nie wiedząc, za co się chwycić. Zwalamy winę na innych a sami ich wybraliśmy. Władza to dalej oni a nie my.

Jesteśmy dalej skażeni poprzednim systemem myślenia albo zastępujemy go innym, podobnym, z Zachodu gdzie nastąpiło tak samo zniekształcenie pojęć i reguł. Są to oportunizm, dwuznaczność, korupcja, nie przestrzeganie reguł gry, rozwiązania siłowe, co powoduje, że my wszyscy nie potrafimy wprowadzać i realizować nawet dobrych systemów jak demokracja czy wolność gospodarcza. Brak nam wiary w siebie i „esprit de corps”. Jesteśmy łatwą ofiarą przyszłych przetasowań geopolitycznych, lub pomysłów niszczących a nie oferujących rozwiązań.

Trzeba wiedzieć, co to jest brytyjski ”fair play” i znać reguły gry, aby nie przekształcić piłki nożnej w Wolną Amerykankę. Tak jest z gospodarką rynkową, tak jest z globalizacją, tak jest z polityką, tak jest z religią.

Od września 2001, świat przeżywa wielkie wstrząsy i konwulsje, które sięgają w naszym kierunku. Jak my, szuka on odpowiedniej drogi i rozwiązań, jak my szuka wartości pozytywnych? Księgowość kreatywna wielkich koncernów, ataki terrorystyczne, ich konsekwencje zdestabilizowały naszą obojętność i spokój. Nie możemy już żyć daleko od reszty świata, musimy zmieniać się wraz z nim a nawet wnieść nasze działania i wartości dla jego polepszenia.

Nie ma sensu dzisiaj sięgać po szable, aby zmieniać świat, ale kiedy odpowiedź na większość pytań tkwi w nas, mamy obowiązek poradzić sobie sami z sobą i pokazać przykład innym.

Nasza historia i nasza natura przygotowały nas do walki. Ale po raz pierwszy będziemy walczyć sami z sobą.

Jest to o wiele trudniejsze, bo tak jak terroryzm będzie długi do pokonania, tak nasza droga będzie żmudna.

Często w sytuacjach zagrożenia, Polacy sięgali po narzędzia zmian typu Konfederacje.

Były to często układy zbrojne, czasem wykorzystywane przez jednych i drugich dla osobistych korzyści. Konfederacja Brodnicka powinna być czymś innym:

Brodnica to miejsce pochowania twórcy Hymnu Narodowego i konfederaty barskiego; tu przewija się krew polskich generałów walczących o wolność, (Dąbrowski, Chłapowski), wtedy po stronie jednego z mocarstw zachodnich, aby wyzwolić Polskę od innych. Dołączaliśmy się do jednych, aby pokonać drugich. Dziś ważniejsze jest wyzwolić się od nas samych, od naszego sposobu myślenia aby stać się mocnym Państwem.

Jesteśmy uzbrojeni tylko w determinacje, umysł, pióro i język.

Obrona wiary, to:

Wiara w Boga, który nam przekazał dokładnie jak mamy postępować.

Wiara w siebie, jako społeczeństwo obywatelskie, wolne i posiadające swoją tożsamość.

Wiara w innych bez której żaden system polityczny czy gospodarczy nie może funkcjonować.

Nie bądźmy grupą lobbingową na rzecz Unii Europejskiej, USA czy Rosji.

Nie bądźmy ugrupowaniem politycznym, a miejmy wizję ponad podziałami.

Nie bądźmy tą” inteligencją” w przeciwieństwie do ciemnoty i zacofania, bo to inteligencja wprowadzała systemy nieludzkie i uzasadniała kłamstwa.

Dzisiejsza obecność licznych ziemian w naszym gronie, jest sygnałem że czas się obudzić. Są oni tą częścią szpiku potrzebną do odrodzenia kręgosłupa. Odnajdźmy naszą rolę jako ci, którzy czują odpowiedzialność za Polskę a nie spostrzegani przez społeczeństwo jako ci, którzy zdobyli kiedyś przywileje i chcą je odzyskać. Dziś liczą się działania i wartość człowieka a nie ilość hektarów. Dziś nie jest hańbą uprawiać inne zawody niż ziemię. Dziś mamy za sobą cierpienia i upokorzenia, które nas wzmocniły i zbliżyły do wszystkich Polaków. Dziś na podziałach społeczeństwa nikt nie wygra.

Polska składa się również z ludzi, którzy często nie mieli dobrych wzorów do naśladowania, a ciężka rzeczywistość i brak w edukacji podstawowych wartości skłaniały ich do skrótów. Tę sytuację można zmienić. Zmiany trzeba budować opierając się na całym społeczeństwu a nie na indywidualnych bohaterach. Tak jak mój sąsiad Antek Chłapowski ma hasło „Każdy Polak jeździ konno”, to tak chciałbym aby każdy Polak był tym bohaterem.
Naszą patronką jest dziś Matka Boska z Rokitna. Ona inspiruje rycerzy, aby działali pokojowo na rzecz ludzkości, i słucha ich modlitw.

Nasze przedsięwzięcie to próba odnalezienia zasad moralnych, stałych wartości jak i życia na co dzień według tych reguł.

Tak jak obraz Matki Boskiej Rokitiańskiej, mamy obowiązek wsłuchiwać się w sygnały, które przychodzą od świata i od ludzi i postrzegać rzeczywistość taką, jaka jest a nie taką, jaka jest nam sprzedawana. My Konfederaci, będziemy występować w obronie prawdy, szacunku dla każdego człowieka, nie tylko przez ideał i pryzmat wiary, ale aby również pokazać tym, którzy nie wierzą, że brak wartości i reguł gry w polityce, w interesach, w stosunkach ludzkich się nie opłaca.

Nie jesteśmy teoretykami, mimo że debata na którą regularnie będziemy zapraszać, będzie miała miejsce, aby określić, w co wierzymy, i w imieniu jakich wartości proponujemy naprawę Państwa.. Będzie to wymagało wielkiej pokory i natchnienia.

Jerzy Mańkowski
Brodnica 21 kwietnia 2003

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress